אלבום למטבעות.
    אלבום לשטרות.
    אלבום בולי ישראל.
    אלבום למעטפות.
    פסל ברונזה - 15% הנחה.

 באחד ממסעותיו בארץ לוב הגיע איש ושמו ג'ורג', רכוב על גבי סוסו, לעיר משותקת והמומה מפחד. דרקון אכזר התנחל לו במערה קרובה, ומדי יום היו התושבים חייבים להקריב לו נערה תמימה כדי לשכך את כעסו ולמנוע ממנו לפרוק את זעמו על תושבי העיירה. התחננו התושבים בפניו להושיעם, כי נותרה רק בת המלך ועליהם להקריבה מחר. מצויד ברומח ובחרב, יצא ג'ורג' הקדוש אל מול הדרקון והכה בו בחניתו, אך הרומח פגע בשריון הקשה של הדרקון והתנפץ לרסיסים. ג'ורג' הוטל אל מתחת לעץ תפוז קסום, שהגן עליו מארס הדרקון. כשהבין כי עליו להכות במקום בו לא קיימת הגנת קשקשי שריון – חזר לקרב, היכה ברומח את הדרקון מתחת לכנפו, והרגו.

 ג'ורג' הוכתר כקדוש שנים לאחר מותו, לאחר שנקשרו בשמו סיפורים ואגדות אין קץ, בגירסאות שונות ומשונות, על גבורתו מול הדרקון. הסיפור לעיל הוא, כמובן, רק אחד מיני רבים שהמוטיב המרכזי בהם הוא הריגת הדרקון וקץ הקרבת הנערות. גבורתו וההילה שנקשרה לראשו גרמו לכך שאגודות וארגונים רבים (כגון קשתים, רוכבי סוסים והצופים), ערים ברחבי העולם הנוצרי (בעיקר באיטליה), וארצות (וביניהן אנגליה) קבעו אותו כפטרונן. ריצ'רד לב-הארי, במסע הצלב שהנהיג בסוף המאה ה-12 לארץ הקודש, שם את צבאו תחת הגנתו ופטרונותו של ג'ורג' הקדוש. פסליו ודיוקנאותיו מקשטים ערים, כנסיות, דגלים ומדליות רבות. ותאמינו או לא, מספרים שאותו ג'ורג' נולד בעיר לוד, שבאותה תקופה הייתה עיר יוונית ושמה לידה (Lydda), ויתרה מזאת – מספרים גם שלאחר מותו, בשנת 303 לספירה, הוא נקבר בה. על שמו הוקמה בלוד כנסייה (St. George's Church), והרי לנו קשר ראשון לארץ הקודש.
 
הקשר לארץ-ישראל הקשר המעניין בין מטבעות הסוברין לארצנו הנחמדת - ישראל, במאה ה-19, עם גידול הסחר העולמי והצורך לקבוע בסיס אחיד ומקובל למערכת המוניטארית העולמית, נקבע הזהב כבסיס זה. מתוך היותה מעצמה חובקת-עולם ואימפריה בעלת מושבות רבות, הפכו מטבעות הסוברין של הממלכה המאוחדת למבוקשים ואמינים במקומות רבים. בארצות בעלות מטבעות משלהן, כגון צרפת, איטליה, רוסיה ותורכיה, נקבעו שערים יציגים של מטבעות אלו לעומת סוברין הזהב הבריטי. בארץ ישראל, פלסטינה דאז, לא הונפקו, מטבע הדברים, מטבעות של ישות מדינתית מוגדרת, וכך נאלצו התושבים בה להשתמש במטבעות זרים כדי לנהל חיי מסחר וכלכלה. ברשימת המטבעות הזרים בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 ניתן למצוא בעיקר לירות תורכיות (עובדה טבעית הנובעת מהשלטון העותומני באותה תקופה), אך גם פרנקים צרפתיים (כינויים של מטבעות בני 20 פרנק היה "נפוליונים"), רובלים רוסיים, דוקאטים אוסטריים, מרקים גרמניים וסוברינים בריטיים מ. מאור, בסיס הזהב כבסיס מוניטארי, עלון עמותת אספני שטרות ומטבעות בישראל, מס' 11, דצמבר 2005.

ביישוב היהודי הקטן, שמנה כ-20,000 תושבים בשנות ה-70 של המאה ה-19, התחוללו שינויים דמוגרפיים, חברתיים ותרבותיים הן כתוצאה מהתעניינות גוברת של מדינות אירופה בנעשה בארץ על רקע דתי ופוליטי, והן כתוצאה מההתעוררות הציונית שבאה לידי ביטוי בהקמת מושבות חדשות, מוסדות ציבור וחינוך. שינויים אלה מצאו את ביטויים גם בתחום המוניטארי, וגברה הדרישה לאמצעי תשלום. עד תום מלחמת העולם הראשונה, מועד בו הנהיגו הבריטים את המטבע המצרי כהילך חוקי בארץ ישראל, השתמש היישוב היהודי בכל המטבעות שנזכרו לעיל ובמיוחד בסוברינים, נפוליונים וכמובן בלירה התורכית. 

לסוברינים יש ביקוש רב במזרח התיכון בכלל ובארץ בפרט, בעיקר בקרב ערבים, צורפים וקונים מן השורה, עד עצם היום הזה. ברצועת עזה, בגדה ובעיקר בין הבדואים בנגב מבוקשים הסוברינים בדרך כלל לעשיית תכשיטי זהב, כחלק מתשלום המוהר לכלה שצריך להיות שווה-ערך ל-500 גרם זהב (כ-70 סוברינים!) לפחות. מתנה זו נשארת רכושה הפרטי של האישה, ולאחר נישואיה היא רוכשת תכשיטי זהב נוספים או מוכרת את אלה שברשותה, לפי הצרכים הכלכליים. גם ערבים פלסטינאים בפזורה מחזיקים במנהג זה. סוחר מסן-פרנציסקו מספר על קונים קבועים שיש לו מקרב הקהילה הפלסטינאית, שבבואם לקנות את "המטבע", אין ספק שכוונתם לאותו סוברין חביב המשמש כבסיס מוניטארי בארצות מוצאם זה דורות. והרי לנו קשר נוסף, שלישי, לארץ הקודש.

ישנם עדויות המעידות על חוזקו של הסוברין בעולם כולו: טייסים בריטיים שנשלחו להפציץ בעומק גרמניה במלחמת העולם השנייה צוידו בחופני סוברינים למקרה של נפילה בשטח אויב. השמועה אומרת שגם טייסים אמריקניים בעירק נושאים עימם מטען דומה.

-זהו בקצרה, סיפורו של הסוברין שהחל את דרכו בלוד ובאשקלון בסיפורי אבירים ודרקונים, נטבע לראשונה בסוף המאה ה-15, התגלגל בראשית המאה ה-20, בהשפעת המהפכה התעשייתית, לדמות ג'ורג' הקדוש והדרקון, התפשט לרחבי האימפריה הבריטית ולעולם כולו, וממשיך לככב בהצלחה בעולם הנומיסמטי עד עצם היום הזה.
עדכונים
אנו קונים מטבעות ומדליות כסף וזהב מתוצרת הארץ והעולם
בתשלום מיידי.

אנו קונים במזומן תכשיטים וכלי כסף גם ישנים או שבורים.

אנו מבצעים הערכות לביטוח ע"י שמאי ומעריך מוסמך.

אפשרות לטרייד אין בתכשיטי זהב ומטבעות.

אנו קונים זהב ישן, משומש, שבור, בלוי, במזומן בחנות ובאוירה נעימה.
 
 


מידע ידידותי למשתמש
מחירי זהב און-ליין -מקודד

מה השעה כעת בעולם

תכשיטים היסטוריה

מטבעות שווי והסטוריה

חדשות ועוד...

 

טל"ח
 
כל הזכויות שמורות ©